ویژگی های ورق هاردوکس - پیشگام فولاد

ویژگی های ورق هاردوکس

ویژگی های ورق هاردوکس

 

ورق های هاردوکس معمولا به صورت نورد ساخته می‌شوند، این نوع ورق ها عمر طولانی ای در شرایط سخت دارا هستند.

ورق های هاردوکس در مواردی مانند معدن، نوار نقاله، حمل مواد و ساخت و ساز به کار می رود. از این ورق ها در مواقعی که طراحان نیاز به افزایش طول عمر قطعه داشته باشند، استفاده می نمایند.

ورق های هاردوکس در واقع نوع مقاومی از ورق های ضد سایش میباشند.

تفاوت استفاده از این نوع ورق ها در مواردی که دربرگیرنده تاثیر با مواد ساینده می‌باشند بسیار محسوس و معلوم میباشد .

ترکیب و خواص ورق هاردوکس

در آنالیز شیمیایی و تحلیل عناصر موجود در ترکیب شیمیایی ورق هاردوکس می شود به عناصری چون کربن، نیکل، سیلسیم، منگنز، کروم، مولیبدن فسفر، گوگرد و بور اشاره نمود. وجود این موادسازنده در ترکیب ورق هاردوکس به آن یکنواختی، سختی و توان بسیار بالا میدهد. به کار گیری از این ورق در سازه‌ها باعث کاهش قابل توجهی در وزن آنان می گردد. جالب میباشد بدانید که به کارگیری از این ورق 15 درصد از وزن ساختمان را کاهش می دهد.

ورق هاردوکس در دماهای بسیار پایین نیز از مقاومت بالایی برخوردار‌است. علاوه بر خصوصیتی مانند سختی، خصوصیت دیگر از هاردوکس مورد توجه میباشد. این ویژگی معتدل بودن ورق هاردوکس میباشد. معتدل بودن ورق هاردوکس به معنای قابل جوشکاری و برشکاری و ماشینکاری بودن آن میباشد. به همین دلیل هنگام جوشکاری، خمش و برش ورق هاردوکس بهتر میباشد که اقدام لازم حفاظتی انجام شود.

از خصوصیت‌های اصلی ورق هاردوکس می‌توان به انعطاف پذیری اشاره نمود که به جهت داشتن این خصوصیت خمش به راحتی شکل می‌پذیرد البته پیش از ایفا این فعالیت بایستی عواملی که‌این انعطاف پذیری را کاهش میدهند حذف کرد. مثلا این نواقص می‌توان به وجود رسوبات بر روی آن اشاره نمود. وجود رسوبات می‌تواند سبب ساز برداشتن ترک ورقهای فولادی خواهد شد.

ویژگی های ورق هاردوکس

ویژگی های ورق هاردوکس

ورق هاردوکس مشمول: کربن، نیکل، سیلسیم، منگنز، کروم، مولیبدن فسفر، گوگرد و بور میباشد.

این مواد به یکنواختی, سختی بالا و قدرت خوب توصیف می شود. وزن ساختار ساخت گردیده نسبتاً کم میباشد و این امکان را داراست تا ورق های فلزی نازک از آنان ساخته گردد. هاردوکس مقاومت خود را حتی‌در دماهای بسیار پایین از دست نمی دهد از‌آنجا‌که این صفحات و ورق ها جوش پذیری و خاصیت مکانیکی بسیار خوبی دارااست تعمیر و محافظت های بعدی قطعات درست شده از آن ایراد ساز نخواهد شد.

با گزینش این صفحات ضد سایش با سطوح سختی بالاتر امکان کاهش وزن یک ساختمان تا 15 درصد قابلیت پذیر میباشد. هاردوکس را تحت عنوان یک فولاد معتدل و خاموش نیز می نامند. جایگاه سختی و معتدل بودن خصوصیت های آن را پر رنگ می نماید البته اگه به صورت اشتباه مصرف شود می‌تواند این خصوصیات را از دست بدهد به این ترتیب اقدامات احتیاطی و حفاظتی بایستی در هنگام خمش، جوشکاری،برش و آسیاب کردن شکل میگیرد.

ویژگی های دیگر ورق هاردوکس

ورق هاردوکس نوعی ساختار مارتنزیتی میباشد که شکلی سخت و مقاوم از ساختار کریستالی فولاد می ‌باشد. به همین عامل در صنایعی که بیشتر از همه نیاز به مقاومت بالا دارند استفاده می‌ گردد. انواع سختی ‌های ورق هاردوکس مشتمل بر 400، 450، 500، 550 و 600 برینل میباشد. اما سختی ‌های بالاتر هم وجود دارد که کمتر تولید می ‌شوند و برای کاربردهای خاص می باشند. در واقع سختی ‌های فراتر دیگر مصارف همگانی ندارند.

قابل ذکر میباشد هر چه عدد ورق هاردوکس فراتر باشد میزان مقاومت آن در قبال سایش بیشتر میباشد البته به عبارتی معیار انعطاف ‌پذیری و خواص چقرمگی فولاد نیز کم می ‌گردد. با این ‌حال ورق هاردوکس بیشترین مصرف را در بین ورق ‌های ضد سایش دارااست و خواصی مانند اتصال ‌پذیری، جوشکاری و ماشین‌ کاری این ورق‌ ها در حد خوبی میباشد.

در ساخت انواع ورق ‌های هاردوکس از آلیاژهای دیگر مانند بور، منگنز، نیکل، سیلیسیم، مولیبدن، گوگرد و فسفر نیز استفاده می‌ شود. استفاده از این عنصرها به جهت ایجاد سطحی صاف و یکنواخت در فولاد میباشد و معیار قدرت فولاد را افزایش می ‌دهد تا تأثیر افزایش کربن در‌این خصوصیت کمتر گردد. خصوصیت دیگر این ورق ‌های سبکی آن میباشد که در سازه‌ های فلزی میتواند وزن بنا را تا 15 درصد نیز کم کند. همینطور در دماهای پایین نیز مقاومت بالایی داراست.

مهم ترین خصوصیت‌های ورق ضد سایش

مهم ترین خصوصیت‌های ورق ضد سایش، عبارت‌اند از:

در شرایط نورد سرد ساخت و ساز می شود و به همین علت دارای عمر طولانی در شرایط سخت میباشد.

مقاومت بالایی به سایش، مشقت و ضربه داراست و برای استقامت در شرایط سخت و وقتگیر ساخت‌و‌ساز میگردد.

خواص شکل‌پذیری بالا و قابلیت جوشکاری داراست.

از آنجایی که ورق ضد سایش، استحکام بالایی دارد، تغییر شکل موضعی و ساییدگی در آن بسیار کم و به مرور زمان رخ می دهد.

ویژگی های ورق هاردوکس

کاربرد ورق ضد سایش

از ورق‌های ضدسایش در معدن‌ها، خصوصاً معادن سنگ، آسیاب‌ها و یا این که هر فرآیندی که دارنده سایش شدید باشد، گزینه به کار گیری قرار می گیرد. همینطور از این ورق‎‌ها در زمینه ‎هایی مانند نوار نقاله، حمل مواد و ساخت‌و ‌ساز نیز استفاده میگردد.

کدام یک از ورق ‎های ضد سایش مناسب‎تر میباشد؟

این که چه نوع ورق ضد سایشی، در چه ضخامتی و چه گریدی در صنعت مورد نظر، بازدهی قابل قبولی را خواهد داشت، تابع عوامل مختلفی است . جواب این پرسش که ورق ضد سایش قرار است در چه محیطی مصرف شود و آیا در آن دور و اطراف موادی مانند روغن، آب، هوا یا این که هر ماده‌ی دیگری مابین ورق‌ها قرار می گیرد یا این که خیر، تاثیر بسیار زیادی در انتخاب ورق مناسب دارد.

مطالب مرتبط
ورق A516 چیست؟

ورق A516 چیست؟

  ورق A516 چیست؟ در پاسخ به سوال ورق A516 چیست؟ باید گفت ورق A516 یک نوع ورق سیاه فولادی با استاندارد ATSM آمریکا میباشد

ادامه مطلب >>
کاربرد ورق هاردوکس

کاربرد ورق هاردوکس

  کاربرد ورق هاردوکس ورق‌‎های ضد سایش اشکال مختلفی دارا هستند و براساس سختی آن‌‌ها، در صنایع بزرگ و کوچک مورد توجه قرار می‎گیرند. مثلا

ادامه مطلب >>
ورق هاردوکس

ورق هاردوکس

ورق هاردوکس ورق هاردوکس، نوعی فولاد بسیار مقاوم در برابر سایش (wear-resistant) میباشد که او‌لین بار در سال ۱۹۷۴، به وسیله کمپانی سوئدی SSAB ساخته

ادامه مطلب >>
انواع ورق استیل

انواع ورق استیل

  معرفی انواع ورق استنلس استیل ورق استنلس استیل به ورقی گفته می‌گردد که اساس آن آهن میباشد ولی آلیاژهای دیگری نیز داراست و عنصرهای

ادامه مطلب >>