هر آنچه که باید راجب ورق 4845 بدانید - پیشگام فولاد

هر آنچه که باید راجب ورق 4845 بدانید

هر آنچه که باید راجب ورق 4845 بدانید

ورق 4845 چیست؟

ورق 4845 : ورق های نسوز در طول تاریخ صنعت همواره در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند. این ورق ها به دلیل ظرفیت هایی که در دماهای بسیار بالا از خود نشان می دهند، همیشه در ساخت و سازهای با حرارت بالا معمولاً در صنعت فولاد، صنعت سیمان، صنعت سرامیک چینی و … مورد استفاده قرار گرفته اند و کاربردهای گسترده ای را دارند. ورق های نسوز نوعی از ورق های آهنی می باشند که از آلیاژ به خصوصی ساخته می شوند و مقاومت حرارت آنها از 300 تا 1400 درجه سانتی گراد تغییر میکند وبا توجه  نسبت به کیفیت ورق نسوز و این مقدار نیز بالا و پایین می شود.

انواع ورق های نسوز

همان گونه که اطلاع دارید ورق های نسوز از دارای انواع مختلفی در  که هر کدام ممشخصه ها و ویزگی های خاص وکاربرد های منحصر به فرد خود را دارند . ورق های نسوز دربخش های مختلفی از صنایع و… به کار گرفته می شوند همین امر سبب شده تا ورق های نسوز متنوع ساخته شوند.

 ورق  نسوز از نوع کلینگریت

ورقهای نسوز در چهار دسته مختلف تولید می شوند که یکی از مهمترین آنها ورق نسوز با نام کلینگریت می باشد. این نوع پانل نسوز نامیده می شود و استفاده از غبار آزبست آن را به یکی از بهترین پانل های مقاوم در برابر حریق در صنعت تبدیل می کند. پنل های ضد حریق یا نسوز کلینگریت به گونه ای طراحی شده اند که از ترکیب ترکیبات آلی، الیاف معدنی و نوع خاصی از پلاستیک ساخته شده و بهترین و قوی ترین نوع پنل ضد حریق را ایجاد می کند.

ورق نسوز گرافیت

عناصر تشکیل دهنده ورق ۴پانل های نسوز گرافیت خالص نوعی از پانل های نسوز ساخته شده از پودر گرافیت خالص هستند و گفته می شود وجود این ماده باعث ایجاد ساختارهایی می شود که در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی از pH 0 تا 14 بسیار مقاوم هستند، یعنی تمام قلیایی ها هستند. اسیدی و ارتجاعی در برابر تمام حلال ها بوده و خوردگی نمی کند.

ورق 4548

ورق نسوز آزبست

از دیگر ورق های نسوز مقاوم و پرکاربرد ورق نسوز ازبست است که در مقابل حرارت، مقاومت بسیار خوبی را داراست. این نوع از ورق از ماده اولیه آزبست تولید می شود و با پر کننده ماسه نیز مستحکم می شود. وجود الیاف آزبست در این ورق نسوز، باعث اصلی مقاومت حرارتی در آن است و از این محصول برای تولید انواع واشر و عایق های حرارتی در راکتور ها، کمپرسور ها، پمپ ها و دیگ های بخار استفاده می شود.

ورق نسوز گرافیت استیل دار که به آن ورق نسوز گرافیت تنجیر نیز گفته می شود، نوعی از ورق نسوز است که متشکل ازسه عدد ماده اصلی الیاف آزبست، گرافیت و ورق های استیل است و آن را می توان به جرات بهترین نوع ورق نسوز دانست. این ورق از نظر ساختاری مقاومت بالا داراست و عایق گرمایی بسیار مناسب نیز برای مصارف ساختمانی و صنعتی می باشد.

عناصر ورق 4845

این ورق ها،فولاد هایی هستند که عناصر نیکل و کروم در بافت آن به وفور یافت می شود. این ورق ها که در حقیقت بیس اصلی آن Fe می باشد، میزانی معادل 19 تا 22 درصد وزنی در بافت خود آلیاژ نیکل دارد و میزانی معادل 24 الی 26 درصد وزنی در بافت خود عنصر کروم دارد. این فولاد ها می بایست مقادیری کمتر از 2 درصد وزنی منگنز و مقادیری کمتر از 0.15 درصد کربن در خود داشته باشد. ورق های نسوز با آلیاژ سیلیسیوم نیز آلیاژ ریزی شده و میزان سیلیسیوم موجود در این ورق ها برای آلیاژ 1.4841 بین 1.5 تا 2.5 درصد و برای آلیاژ 1.4845 بین 0.75 الی 1.5 درصد وزنی می باشد.

چگونگی و روند تولید ورق 4845

ورق ها نیز همچون دیگر استنلس استیل ها، به روش نورد گرم فولادی تولید می گردند و با توجه به شرایط خاص آلیاژ ریزی و حرارت های شرایط تولید این ورق ها، تکنولوژی ساخت و تولید این ورق ها در اختیار تعداد معدودی از کشور های جهان می باشد. ورق نسوز  ۱.۴۸۴۵ در شرایط تولید نیازمند حرارت هایی بالای ۱۶۰۰ درجه سانتی گراد برای آلیاژ رزی و فرمنیگ می باشد.

ورق های نسوز که به روش نورد گرم تولید می گردند، پس از تولید به صورت شیت های فابریک بسته بندی شده و وارد بازار مصرف می شود. این ورق ها در شرایط تولیدی نورد گرم معمولا از ضخامت ۱ میلی متر الی ۱۰۰ میلی متر قابلیت تولید دارد و د ر بسیاری از استراکچر های صنعتی حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد

ورق 4548

کاربردهای ورق 4845

امروزه تمامی ورق های نسوز جز پر کاربرد ترین محصولات در صنایع شناخته می شوند. با همین منظور تولید ورق هایی مثل 4845در حال افزایش است.

ورق هایی مثل ورق 4845که در این مقاله با مشخصات بالا ذکر شده اند، ورق هایی هستند که در شرایط سازه ای می توانند دمای بیش از 900 درجه سانتیگراد را تحمل کنند، به عنوان مثال در کارخانه های چینی، پس از قالب گیری، قالب گیری و مدل سازی ظروف سفالی آنها در کوره کار کرد. این مواد با حرارت زیاد پخته می شوند. فولادهای نسوز را می توان در ساخت کوره های گرمایشی برای صنایع سرامیک و چینی استفاده کرد و در سازه های حرارتی بالا این فولاد می تواند دوام قابل توجهی داشته باشد و ورق فلز نسوز داشته باشد. دوز این نوع ساختارها بسیار محبوب و پرکاربرد است

دیگر مصارف ورق های نسوز با کیفیت های اعلام شده، مصرف بالای آنها در تولید سیمان می باشد. کوره های دوار برای تولید سیمان در صنعت سیمان از این صفحات ساخته می شود. در دنیای امروز، سوپراسپرت های ساخته شده توسط سازندگان خودروهای ویژه نیز از این آلیاژ برای اگزوز و مدارهای اگزوز خود استفاده می کنند، زیرا خروجی حرارت موتور خودرو در مورد سوپراسپرت های تخصصی حرارتی است. بیش از 1000 درجه است و این شرایط فقط برای پانل های فولادی و نسوز اعمال می شود

دیگر کاربرد های ورق های نسوز 4845، کاربرد آ« در صنایع فولاد سازی برای پخت شمش فولاد می باشد. از این آلیاژ در صنایع فولاد سازی برای ساخت کوره های پخت شمش فولادی استفاده می شود، در کل ورق های نسوز همواره نقش کلیدی و اساسی در صنعت داشته و نبود آن باعث زمین گیر شدن بسیاری از صنایع مختلف در جهان می شود. این ورق ها در بازار ایران انواع وارداتی داشته و کشور های اسپانیا، آلمان، کره جنوبی، ژاپن، فنلاند، بلژیک و آمریکا و … از تولید کنندگان این وررق ها می باشند اما در بازار ایران این ورق ها از نوع کمپانی کلمبوس اسپانیا و و اتو کمپو آلمان قابل تهیه و مصرف می باشد

 

 

مطالب مرتبط
ورق A516 چیست؟

ورق A516 چیست؟

  ورق A516 چیست؟ در پاسخ به سوال ورق A516 چیست؟ باید گفت ورق A516 یک نوع ورق سیاه فولادی با استاندارد ATSM آمریکا میباشد

ادامه مطلب >>
کاربرد ورق هاردوکس

کاربرد ورق هاردوکس

  کاربرد ورق هاردوکس ورق‌‎های ضد سایش اشکال مختلفی دارا هستند و براساس سختی آن‌‌ها، در صنایع بزرگ و کوچک مورد توجه قرار می‎گیرند. مثلا

ادامه مطلب >>