ورق آتشخوار - پیشگام فولاد - ورق آتشخوار : پیشگام فولاد وروش و پخش انواع ورق آتشخوار

ورق آتشخوار

ورق آتشخوار

ورق آتشخوار : پیشگام فولاد وروش و پخش انواع ورق

از مهمترین و پر کاربردترین ورق های آتشخوار می توان به ورق مخزنی A516 و 17Mn4 اشاره کرد.

ورق مخزنی آتشخوار

این ورق های فولادی دارای استحکام کششی بالا و درصد تطویل قابل قبولی هستند و عموما برای ساخت دیواره مخازن به صورت خم و عدسی به کار گرفته می شوند.

ورق A516 از گروه ورق های فولادی ساختمانی است که با دو گرید ۶۰ و ۷۰ تولید و عرضه می شود. از مهمترین و پر کاربردترین ورق های آتشخوار می توان به ورق A516 و ۱۷Mn4 اشاره کرد. ورق آتشخوار A516 Gr 60 و ورق A516 Gr 70 بیشترین کاربرد را در صنایع مخزن سازی دارند. ورق های آتشخوار با گریدهای دیگری مانند A516 Gr 55 و A516 Gr 65 (مطابق ASTM امریکا) نیز تولید می شوند.

 

از دیگر ورق های آتشخوار می توان به ورق ۱۷Mn4 اشاره کرد؛ از آزمایش ها بر روی ورق ۱۷Mn4 در مقایسه با برندها و استاندارد های معادل آن نتایج قابل قبولی بدست آمده است. ورق آلیاژی فولادی آتشخوار در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه ها بیشترین کاربرد را دارد و در تماس با بخار آب، حرارت و فشار بالا مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

مشخصات  (مخزنی)

این محصول در گریدهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. تفاوت گریدهای مختلف آن در میزان تحمل فضا و دما، قابلیت عدسی شدن، تست کشش و ضربه می باشد. هرچقدر گرید بالا رود، قابلیت های مذکور در ورق های آتشخوار افزایش پیدا می کند. فاکتوری که ورق های فولادی را با یکدیگر متفاوت می کند ترکیب ساختاری آن ها است. ترکیب شیمیایی آن نیز، آن را منحصر بفرد کرده است و باعث شده ورق های آتشخوار بتوانند حرارتی از ۵۸۵ تا ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند و در نتیجه این ورق آلیاژی می تواند مایعات و گازها را با درجه حرارت خیلی بالا عبور دهد.

ورق A516 و ۱۷mn4 از مهمترین و پرکاربردترین ورق های آتشخوار است. ورق A516 Gr 60 و ورق A516 Gr 70 بیشترین استفاده را در صنایع، بخصوص مخزن سازی دارند. لازم به ذکر است محصول A516 Gr 70 در مقایسه با A516 Gr 60 کیفیت، خواص جوشکاری و برشکاری و همچنین انعطاف پذیری بالاتری دارد.

کاربردهای ورق مخزنی آتشخوار

این محصولات فولادی در صنایع مختلفی کاربرد دارند که از این میان می توان به استفاده در؛ مخازن تحت فشار، اتصالات و مبدل های تحت فشار، مخازن کروی و تجهیزات انرژی های تجدید پذیر اشاره نمود.

ورق A516

این ورق که به دلیل تولید به کمک نورد گرم در دسته ورق های گرم قرار می گیرد از گروه ورق های فولادی ساختمانی می باشد و عمدتاً در دو گرید ۶۰ و ۷۰ به بازار عرضه می شود. کاربرد اصلی این ورق در صنایعی که نیاز به سختی بالایی دارند مثل ساخت مخازن جوشی است.

این نوع ورق در ۴ گرید اصلی ۵۵، ۶۰، ۶۵ و ۷۰ تولید و با نام‌های A516 Gr 65 ،A516 Gr 60 ،A516 Gr 55 و A516 Gr 70 تولید و راهی بازار می‌شود. تفاوت این گریدها در درصد ترکیب عناصر سازنده ورق از جمله کربن منگنز مولیبدن کرم و در موارد خاص نیکل وانادیوم و تنگستن می باشد. بالاترین ضخامت تولیدی برای هر دسته از ورق های A516 به شرح زیر می باشد:

  • شرکت ایلیج – اکراین
  • شرکت پوسکو– کره جنوبی
  • شرکت دوفرکو – بلژیک

بیشتر بخوانید: ورق A514

مطالب مرتبط