کاربرد ورق استیل - پیشگام فولاد

کاربرد ورق استیل

کاربرد ورق استیل

 

کاربرد ورق استیل

ورق استیل در صنایع تولید شکر و در قسمت آسیاب های این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از صنعت های غذایی دیگری که‌این ورق ها در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. صنایع تولید روغن را می توان نام برد.

در صنعت ساخت قطعات بزرگ برای کشتی سازی و همینطور ساخت پمپ، هم این ورق ها کاربرد دارند.

مهمترین و معتبر ترین صنعت جهان یعنی پتروشیمی هم پر مصرف ترین صنعت ورق استیل میباشند.

در تولیدات سیمان، کاغذ و مواد شیمیایی نیز ورق استیل مورد استفاده قرار میگیرد.

در صنعت ساخت قطعات بزرگ در کشتی سازی و همچنین ساخت پمپ، ورق استیل کاربرد دارد.

پوشش بدنه و سقف و درب آسانسور (گرید ۴۳۰ و ۳۰۴)

ساخت پمپ، دریچه ها و تجهیزات شیمیایی و کاربردهای دریایی (گرید ۳۱۶)

ساخت قاشق – چنگال – کارد (گرید ۴۱۰)

ساخت اثاثیه خانگی (گرید ۴۳۰)

ساخت بدنه خودرو – کامیون – هواپیما

ساخت لوازم الکتریکی مانند ترانسفورماتورها

ساخت تانکر های حمل مواد شیمیایی و سوخت

کاربرد ورق استیل

کاربرد ورق استیل 316

 

ورق استیل 316 دو‌مین استیل رایج از خانواده فولاد های ضد زنگ میباشد.خاصیت مکانیکی و فیزیکی آن همچون فولاد 304 میباشد و از مواد مشابهی تشکیل‌شده است .

تفاوت مهم میان این دو این میباشد که ورق استیل ضد زنگ 316 دربردارنده 2 تا 3 درصد عنصر مولیبدن میباشد که باعث افزایش و بهبود خاصیت مکانیکی و استحکام در دمای بالا می‌شود و همینطور مقاومت به خوردگی آن را نسبت به استیل 304 افزایش میدهد.

فولاد ضد زنگ 316 معمولا در بسیاری از شغل های صنعتی استفاده می‌گردد که دربرگیرنده مواد شیمیایی پردازش شده و همینطور محیط های حاوی نمک زیاد مانند مناطق ساحلی و فضاهای باز میباشد که در آن نمک های ضد یخ رایجی وجود دارند.

کاربرد ورق استیل 316

 

موارد رایج کاربرد استیل 316 عبارتند از:

  • تجهیزات آماده سازی مواد غذایی به ویژه در محیط های کلرایدی
  • نیمکت و تجهیزات آزمایشگاهی
  • پنل معماری ساحلی، نرده ها
  • صفحات بافته شده یا این که جوش داده شده برای معادن و فیلتراسیون آب
  • اتصال دهنده ها
  • فنرها

کاربرد ورق استیل

 ورق استیل 304

استیل 304 از انواع فولاد زنگ نزن آستنیتی نگیر میباشد که امکان کشش و مقاومت به خوردگی بالایی دارد. این استیل تحت استاندارد DIN آلمان با نام 1.4301 نیز شناخته می‌گردد.

فولاد زنگ نزن (stainless steel) با نام استیل در بازار کشور شناخته میشود. این نوع فولاد در گریدهای مختلفی ایجاد و به بازار عرضه میگردد و با دقت به خاصیت بسیار خوبی که نشان می دهد، کاربرد گسترده‌ای در صنعت های متعدد یافته‌ است . از مهمترین خاصیت فولاد زنگ نزن، مقاومت به خوردگی آن میباشد که به جهت بالابودن مقدار عنصرهای آلیاژی کروم و نیکل موجود در ترکیب شیمیایی استیل، در آن ایجاد شده است. کروم مو جود در‌این آلیاژها، بین 12 تا 20 درصد میباشد.

انواع ورق استیل 304

ورق استیل 304 بر اساس حالت سطحی در سه گروه زیر قرار میگیرند:

ورق استیل 304 براق

ورق استیل 304 مات

ورق استیل 304 خشدار

مشخصات ورق استیل 304

آلیاژ استیل 304 از پرکاربردترین فولادهای زنگ نزن موجود در بازار میباشد. این نوع فولاد دارای خاصیت انعطاف‌پذیری و جوشکاری عالی میباشد و به دلیل دارا بودن ساختار آستنیتی متعادل، قادر است سوای اجرا عملیات آنیل، تحت کشش عمیق قرار گیرد. این ورق دارای خاصیت عالی جوشکاری میباشد. و برای جوشکاری ورق‌های با ضخامت کم، به آنیل بعداز جوشکاری نیازی نیست.

کاربرد ورق استیل 304

ورق استیل 304 از پرکاربردترین نوع از ورق‌های استیل میباشد. ازجمله معروف‌ترین کاربردهای ورق استیل 304، در صنعت های غذایی و بخصوص در ساخت قاشق و چنگال میباشد که به دلیل قابلیت خوب تمیز کاری، مقاومت به خوردگی مواد شیمیایی و محیط مرطوب، مقاومت در برابر ترکیبات اسیدی و مقاومت به سایش این نوع استیل است.

 مهم ترین کاربردهای ورق استیل 304 :

کارد و چنگال و ظروف آشپزخانه

تجهیزات آشپزخانه مانند سینک ظرف‌شویی

مبدل‌های حرارتی

مخازن جابجایی مواد شیمیایی

تفاوت استیل 304 و استیل 316

دو گرید 304 و 316 از آلیاژهای متداولی می باشند که مورد استفاده قرار میگیرند. ولی برای اینکه انتخاب مناسب‌تری برای حوزه کاری خویش داشته باشید، نیاز میباشد تا از تفاوت‌های این دو گرید آلیاژی مطلع باشید. تفاوت عمده دو گرید 304 و 316 از فولاد زنگ نزن در ترکیب شیمیایی این دو میباشد به اینصورت که در استیل 316 مقدار قابل توجهی (حدود 2تا3 درصد) مولیبدن وجود دارد در حالیکه این مقدار در استیل 304 بسیار ناچیز میباشد. مقدار مولیبدن بیشتر در ترکیب آلیاژی استیل 316 موجب شده است تا مقاومت به خوردگی آن نسبت به استیل 304 بیشتر باشد. علاوه بر این مقدار نیکل در استیل 316 بیشتر میباشد. گرید 316 انتخاب مناسبی برای کاربرد در تجهیزات دریایی میباشد.

استیل 304 دارای شکل‌پذیری بهتری نسبت به استیل 316 میباشد. دلیل این امر، وجود مولیبدن در ترکیب شیمیایی استیل 316 است که امکان تغییر شکل را کاهش می دهد.

قیمت استیل 304 کمتر از استیل 316 میباشد.

استیل 316 در فضا‌های خورنده کارایی بهتری دارد.

در کاربردهایی در معرض آب قرار دارند، استیل 316 انتخاب مناسب‌تری نسبت به استیل 304 میباشد.

سختی و استحکام استیل 316 بیشتر از استیل 304 میباشد.

مطالب مرتبط